Następnym owocem, który chcemy Wam przybliżyć jest banan. Jest on rewelacyjną przekąską, która dostarczy nam wiele cennych składników mineralnych. Jest on słodkim i sycącym owocem o delikatnym miękkim miąższu, który jest niezwykle łagodny dla naszego układu pokarmowego. Banan jest owocem, który dość rzadko wywołuje alergie. To jego podaje się jako pierwszy owoc w diecie dla niemowląt.
Banan jest uprawiany już od ponad 7000 lat początkowo w Malezji skąd dotarły do Indii, a następnie na Bliski Wschód i Afryki gdzie uprawia się je do dziś. Największymi producentami owoców są Indie, Chiny oraz Indonezja. Banan znajduję się na piątym miejscu jako roślina uprawna zaraz po kawie, zbożach, cukrze i kakao.
Banan, co kryje ten owoc?
Banany zawierają ogromną ilość naturalnych wartościowych składników dla naszego organizmu. Posiadają bogactwo minerałów: potas, magnez, wapń, sód, selen, jod, fosfor, żelazo, cynk, kwas foliowy oraz witamin: grupy B, C, A, E i K.
Banan – jakie posiada właściwości zdrowotne?
Banany posiadają szerokie zastosowanie zdrowotne i lecznicze. Zawierają dużą zawartość potasu, a jednocześnie są ubogie w sól. Dzięki temu wspomagają nasz układ krwionośny regulując ciśnienie krwi, pomagają obniżyć zły cholesterol. Potas jest ważnym minerałem, który wspomaga nasze serce, stabilizuje jego bicie, wysyła tlen do mózgu i reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu.
Potas oraz magnez są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Banany są doskonałym elementem diety sportowców, ponieważ dostarczają organizmowi dużo energii. Również dzięki tym minerałom mogą pomóc zwalczać nocne skurcze nóg.
Zalecane są również przy problemach układu pokarmowego np. wrzodach żołądka, niestrawności oraz przy wzdęciach, składniki mineralne zawarte w tym owocu neutralizują kwasy żołądkowe. Zmniejszają podrażnienia błony żołądkowej, ponieważ są owocem lekkostrawnym.
Wpływają dobroczynnie na nasz układ nerwowy
Są bogate w antyoksydanty, które skutecznie zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałając chorobom przewlekłym. Co więcej w bananie znajdują się związki tryptofanu, które są budulcami do wytwarzania hormonu szczęścia – serotoniny. To ona wpływa na nasze lepsze samopoczucie, spokojny i mocny sen.
Banany – układ pokarmowy
Banany są dość kalorycznym owocem, ale o średnim indeksie kalorycznym (IG52). Składniki mineralne jakie zawarte są w tym owocu dodatkowo spora ilość błonnika wspomagają nasz metabolizm. Dzięki szybkiemu uczuciu sytości zapobiegają podjadaniu. Są doskonałe w diecie sportowców zarówno przed jak i po wysiłku. Dostarczą energii przed treningiem, a po uzupełniają składniki odżywcze.
Banany są owocem, które posiadają zdolność zobojętniania kwasu żołądkowego, działając przeciwwrzodowo. Zawierają inhibitor proteazy chroniący przed rozwojem bakterii patogennych, które powodują rozstrój żołądka.
Banany mogą nam pomóc podczas wymiotów, biegunek, mdłości ponieważ zawierają sporą ilość elektrolitów, zapobiegając odwodnieniu organizmu. Mogą również wspomóc podczas zaparć ze względu na zawarty w nich błonnik rozpuszczalny w wodzie oraz między innymi fruktooligosacharydy. Ta substancja posiada również działanie probiotyczne, wspomagając rozwój przyjaznej mikroflory jelitowej, zapobiegając tworzeniu się patogennych ognisk powodując ich lepszą pracę.
Banan a ciąża
Jak pisaliśmy wcześniej składniki zawarte w bananach mogą nam pomóc przy mdłościach czy zgadze. Są to dolegliwości z którymi często spotykają się kobiety w ciąży, może tu zaradzić właśnie banan, zjedzony przed wstaniem z łóżka. Banan dostarczy również sporą dawkę żelaza, jest to pierwiastek, którego często brakuje ciężarnym, a jest on bardzo ważny ponieważ zapobiega anemii i bierze udział w procesach krwiotwórczych.
Od kiedy możemy wprowadzić banana do diety?
Przedstawiliśmy wiele zalet, które zawiera ten żółty owoc, pisaliśmy również, że jest jednym z pierwszych owoców, który wprowadzamy do diety niemowlaka. Mus z banana możemy wprowadzić już w 6 miesiącu, a surowego banana między 7-8 miesiącem. Ten owoc rzadko wywołuje alergię.
Banan liofilizowany – świetna przekąska
Liofilizowany banan, to świetna samodzielna przekąska, którą możemy zabrać ze sobą wszędzie. Jest świetną alternatywą dla chrupek czy chipsów. Rewelacyjnie sprawdzi się w ciastach, owsiankach, deserach, ciasteczkach czy do koktajlu.
Dzięki procesowi liofilizacji nie naruszamy błony komórkowej, dzięki temu wszystkie enzymy, składniki mineralne oraz witaminy zostają aktywne.
Owoce liofilizowane mają jeszcze kilka innych zalet, są w 100% naturalne, mają długą datę ważności (wystarczy je szczelnie przechowywać), są lekki i zajmują mało miejsca, więc można bez problemu mieć je zawsze przy sobie. 🙂